- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

TRIDENT Z5 32G KIT BLACK 2X16G DDR5 6000MHZ CL40-40-40-76 1.3V UDIMM DDR5 6000 (PC5 48000) Timing 40-40-40-76 CAS Latency 40 Voltage 1.30V
(F5-6000U4040E16GX2-TZ5K)
| Capacity | 32GB (2 x 16GB) |
|---|---|
| Type | 288-Pin PC RAM |
| Speed Speed | DDR5 6000 (PC5 48000) |
| CAS Latency CAS Latency | 40 |
| Timing Timing | 40-40-40-76 |
| Voltage Voltage | 1.30V |
| ECC ECC | No |
| Buffered/Registered Buffered/Registered | Unbuffered |
| Multi-channel Kit | Dual Channel Kit |
| Chipset | Intel XMP 3.0 |
| Color | Black |
| Heat Spreader | Yes |
| Features | Extreme performance DDR5 memory designed for PC enthusiasts Intel XMP 3.0 Support Do not mix memory kits. Memory kits are sold in matched kits that are designed to run together as a set. Mixing memory kits will result in stability issues or system failure. Memory kits will boot at the SPD speed at default BIOS settings with compatible hardware. For memory kits with XMP, enable XMP profile in BIOS to reach the rated potential XMP overclock speed of the memory kit, subject to the use of compatible hardware. Reaching the rated XMP overclock speed and system stability will depend on the compatibility and capability of the motherboard and CPU used. Usage in any manner inconsistent with manufacturer specifications, warnings, designs, or recommendations will result lower speeds, system instability, or damage to the system or its components. |
| Recommend Use | Intel 600 Series |
| LED Color | None |
| SKU | F5-6000U4040E16GX2-TZ5K |
| Barcode # | 4713294229175 |
| Brand | G.SKILL |
| Shipping Weight | 0.1600kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





