- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Canvas Select Plus microSD memory card
With Android A1 performance class
Part Number: SDCS3/128GB | Brand: Kingston
Key Features
- Class 10 UHS-I speeds of up to 150MB/s1
- Optimised for use with Android devices
- Capacities of up to 1TB2
- Durable3
- Lifetime warranty
Overview
Kingston’s Canvas Select Plus microSD card offers reliable performance, compatible with Android devices and cameras, with speeds of up to 150MB/s 1 . With A1 app performance, it ensures smooth multitasking and fast load times. Durable and versatile, it’s perfect for everyday storage needs.
Description
Kingston’s Canvas Select Plus microSD is compatible with Android devices and designed with enhanced A1-rated performance. It offers reliable speed and large capacities for faster app loads and capturing images and videos in capacities of up to 1TB 2 . Powerful in performance, speed and durability, the Canvas Select Plus microSD is designed for reliability so you can take it anywhere with confidence that your photos, videos and files will be protected. Available with a lifetime warranty. Class 10 UHS-I speeds of up to 150MB/s 1 Optimised for use with Android devices Capacities of up to 1TB 2 Durable 3 Lifetime warranty
Product Images
(SDCS3-128GB)
Specifications - SDCS3/128GB
General
| Capacities2 | 64GB, 128GB, 256GB, 512GB, 1TB |
| Standard/Class | Class 10, UHS-I, U1/U3, video class 10/30, A1 |
| Performance1 | 64GB: 100MB/s read, UHS-I speed class, U1, V10, A1128GB-256GB: 150MB/s read, UHS-I speed class, U1, V10, A1512GB-1TB: 150MB/s read, UHS-I speed class, U3, V30, A1 |
| microSDXC card dimensions | 11mm x 15mm x 1mm |
| SD adapter dimensions | 24mm x 32mm x 2.1mm |
| Format | exFAT |
| Operating temperature | -25°C~85°C |
| Storage temperature | -40°C~85°C |
| Voltage | 3.3V |
| Warranty/support | Lifetime |
| SKU | SDCS3-128GB |
| Barcode # | 740617348453 |
| Brand | KINGSTON |
| Shipping Weight | 0.1000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





