- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(44085)
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| TAA Compliant | Yes |
General Information
| Product Type | microSDXC |
| Manufacturer Part Number | 44085 |
| Manufacturer Website Address | http://www.verbatim.com.au |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | Verbatim America, LLC |
| Product Name | Mirco SD card |
| Product Line | Premium |
| Brand Name | Verbatim |
Technical Information
| Storage Capacity | 128 GB |
| Maximum Read Speed | 45 MB/s |
| Speed Class Rating | Class 10/UHS-I |
Physical Characteristics
| Thickness | 0.8 mm |
| Weight (Approximate) | 453.59 mg |
| Length | 14 mm |
| Width | 10.9 mm |
| SKU | 44085 |
| Barcode # | 23942440857 |
| Brand | VERBATIM |
| Shipping Weight | 0.0100kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





