Don't pay: $36.95
$22.00
SAVE $14.95 (40%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(44083)
Network & Communication
| Wireless LAN | No |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| TAA Compliant | Yes |
General Information
| Product Type | microSDHC |
| Manufacturer Part Number | 44083 |
| Manufacturer Website Address | http://www.verbatim.com.au |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | Verbatim America, LLC |
| Product Name | Mirco SD card |
| Brand Name | Verbatim |
Technical Information
| Storage Capacity | 32 GB |
| Maximum Read Speed | 45 MB/s |
| Number of Memory Cards | 1 |
| Speed Class Rating | Class 10/UHS-I (U1) |
Physical Characteristics
| Thickness | 0.8 mm |
| Weight (Approximate) | 453.59 mg |
| Form Factor | microSDHC |
| Length | 14 mm |
| Width | 10.9 mm |
| SKU | 44083 |
| Barcode # | 23942440833 |
| Brand | VERBATIM |
| Shipping Weight | 0.3000kg |
| Shipping Width | 0.010m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.050m |
| Shipping Cubic | 0.000050000m3 |
Manufacturer warranty: 24 months
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





