Don't pay: $262.00
$231.00
SAVE $31.00 (12%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
- SanDisk 512GB Extreme PRO MicroSDXC UHS-I Memory Card
- 200MB/s
- Capacity: 512GB
- Compatibility: Compatible with SDXC and SDXC UHS-I enabled host devices
- Dimensions (L x W x H): 10.92mm x 14.99mm x 1.02mm
- Sequential Read Performance: Up to 200MB/s
- Sequential Write Performance: Up to 140MB/s
- SDSQXCD-512G-GN6MA
(SDSQXCD-512G-GN6MA)
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
Physical Characteristics
| Thickness | 1 mm |
| Length | 15 mm |
| Width | 11 mm |
Technical Information
| Storage Capacity | 512 GB |
| Maximum Write Speed | 140 MB/s |
| Maximum Read Speed | 200 MB/s |
| Speed Class Rating | Class 3/UHS-I (U3) |
| Video Speed Class | V30 |
| Application Performance Class | A2 |
General Information
| Product Type | microSDXC |
| Manufacturer Part Number | SDSQXCD-512G-GN6MA |
| Manufacturer Website Address | http://www.westerndigital.com |
| Manufacturer | Western Digital Corporation |
| Product Name | Extreme PRO microSDXC UHS-I Card |
| Product Line | Extreme PRO |
| Brand Name | SanDisk |
| SKU | SDSQXCD-512G-GN6MA |
| Barcode # | 619659188566 |
| Brand | SANDISK |
| Shipping Weight | 0.2000kg |
Manufacturer Warranty: 1 Year Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





