- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
components > memory > Generic Memory> 64GB DDR5-4800MT/s ECC Reg 2Rx4 Module
Kingston RAM Module for Server - 64 GB - DDR5-4800/PC5-38400 DDR5 SDRAM - 4800 MHz Dual-rank Memory - CL40 - 1.10 V - ECC - Registered - 288-pin - DIMM
Kingston memory is designed, manufactured and rigorously tested to meet the exact specifications of each brand name system. It's guaranteed to be compatible and backed by a lifetime warranty and legendary Kingston reliability.
Features
- Up to 4800 MHz speed with Registered signal and CL40 latency for playing the latest games and using heavy software
- DIMM 64 GB of memory to maintain symmetry with processor and hard drive and bring out the ultimate computing experience
- The DDR5 SDRAM efficiently move data across electric components and provide smooth PC performance
(KCS-UC548D4-64G)
Miscellaneous
| Compatibility |
|
Technical Information
| CAS Latency | CL40 |
| Device Supported | Server |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Registered |
| Memory Speed | 4800 MHz |
| Memory Size | 64 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Standard | DDR5-4800/PC5-38400 |
| Memory Voltage | 1.10 V |
| Memory Rank | Dual-rank |
Physical Characteristics
| Number of Pins | 288-pin |
| Form Factor | DIMM |
General Information
| Product Type | RAM Module |
| Manufacturer Part Number | KCSUC548D464G |
| Manufacturer Website Address | http://www.kingston.com |
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
| Product Name | 64GB DDR5 SDRAM Memory Module |
| Brand Name | Kingston |
| SKU | KCS-UC548D4-64G |
| Barcode # | 740617340044 |
| Brand | KINGSTON |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
Manufacturer Warranty: 3 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





