- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
components > memory > Generic Memory> 64GB DDR5 5600MT/s ECC Reg 2Rx4 Module
Kingston RAM Module for Server - 64 GB - DDR5-5600/PC5-44800 DDR5 SDRAM - 5600 MHz Dual-rank Memory - CL46 - 1.10 V - ECC - Registered - 288-pin - DIMM - Lifetime Warranty
Kingston memory is designed, manufactured and rigorously tested to meet the exact specifications of each brand name system. It's guaranteed to be compatible and backed by a lifetime warranty and legendary Kingston reliability.
Features
- Up to 5600 MHz speed with Registered signal and CL46 latency for playing the latest games and using heavy software
- Whether you are playing games, using heavy loaded OS or video editing software, the 64 GB of memory will make them run in a flash
- With DDR5 SDRAM get efficient data transfer rate and enhanced computer's performance
(KCS-UC556D4-64G)
Physical Characteristics
| Number of Pins | 288-pin |
| Form Factor | DIMM |
Technical Information
| CAS Latency | CL46 |
| Device Supported | Server |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Registered |
| Memory Speed | 5600 MHz |
| Memory Size | 64 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Standard | DDR5-5600/PC5-44800 |
| Memory Voltage | 1.10 V |
| Memory Rank | Dual-rank |
General Information
| Product Type | RAM Module |
| Manufacturer Part Number | KCS-UC556D4-64G |
| Manufacturer Website Address | http://www.kingston.com |
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
| Product Name | 64GB DDR5 SDRAM Memory Module |
| Brand Name | Kingston |
Miscellaneous
| Compatibility |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Hazard Assessment of Perfluorooctane Sulfonate (PFOS) |
| Environmental Compliance | Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
| Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) | |
| Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| SKU | KCS-UC556D4-64G |
| Barcode # | 740617342062 |
| Brand | KINGSTON |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
Manufacturer Warranty: 3 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





