- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
components > memory > Generic Memory> 32GB DDR5 5200MT/S CL40 DIMM FURY BEAST
Kingston FURY Beast RAM Module for Motherboard - 32 GB (1 x 32GB) - RGB - DDR5-5200/PC5-41600 DDR5 SDRAM - 5200 MHz Single-rank Memory - CL40 - 1.25 V - Non-ECC - Unbuffered - 288-pin - DIMM
32GB DDR5 5200MT/S CL40 DIMM FURY BEAST RGB Features
- No matter how heavy and numerous the applications that you are using, 5200 MHz memory speed will run them smoothly
- 32 GB of memory to maintain symmetry with processor and hard drive and bring out the ultimate computing experience
- The DDR5 SDRAM efficiently move data across electric components and provide smooth PC performance
Guides & Documents
(KF552C40BB2A-32)
Physical Characteristics
| Form Factor | DIMM |
General Information
| Product Type | RAM Module |
| Manufacturer Part Number | KF552C40BB2A-32 |
| Manufacturer Website Address | https://www.kingston.com/ |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | Kingston Technology |
| Product Name | 32GB DDR5 5200MT/S CL40 DIMM FURY BEAST RGB |
| Product Line | FURY Beast |
| Brand Name | Kingston |
Technical Information
| CAS Latency | CL40 |
| Error Checking | On-die ECC |
| Number of Modules | 1 |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Memory Speed | 5600 MHz |
| Memory Size | 32 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Voltage | 1.25 V |
| RGB | Yes |
| SKU | KF552C40BB2A-32 |
| Barcode # | 740617350357 |
| Brand | KINGSTON |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
Manufacturer Warranty: 3 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





