- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
components > memory > Generic Memory> 64GB DDR5-5200MTs CL40 DIMM (Kit of 2)
Kingston FURY Beast KF552C40BBK2-64 RAM Module for Motherboard - 64 GB (2 x 32GB) - DDR5-5200/PC5-41600 DDR5 SDRAM - 5200 MHz Dual-rank Memory - CL40 - 1.25 V - Retail - Unbuffered - 288-pin - DIMM
64GB DDR5-5200MTs CL40 DIMM (Kit of 2) FURY Beast Black Features
- Up to 5200 MHz speed for smooth computer performance
- Whether you are playing games, using heavy loaded OS or video editing software, the DIMM 64 GB of memory will make them run in a flash
- With DDR5 SDRAM get efficient data transfer rate and enhanced computer's performance
(KF552C40BBK2-64)
Miscellaneous
| Compatibility |
ASRock Motherboards: Gigabyte Motherboards: MSI Motherboards: |
| Environmentally Friendly | Yes |
Physical Characteristics
| Number of Pins | 288-pin |
| Thickness | 6.6 mm |
| Form Factor | DIMM |
| Length | 133.4 mm |
| Width | 34.9 mm |
General Information
| Product Type | RAM Module |
| Manufacturer Part Number | KF552C40BBK2-64 |
| Manufacturer Website Address | http://www.kingston.com |
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
| Product Model | KF552C40BBK2-64 |
| Product Name | Fury Beast 64GB (2 x 32GB) DDR5 SDRAM Memory Kit |
| Package Type | Retail |
| Product Line | FURY Beast |
| Brand Name | Kingston |
Technical Information
| CAS Latency | CL40 |
| Device Supported | Motherboard |
| Number of Modules | 2 x 32GB |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Memory Speed | 5200 MHz |
| Memory Size | 64 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Standard | DDR5-5200/PC5-41600 |
| Memory Voltage | 1.25 V |
| Memory Rank | Dual-rank |
| SKU | KF552C40BBK2-64 |
| Barcode # | 740617326550 |
| Brand | KINGSTON |
| Shipping Weight | 2.0000kg |
Manufacturer Warranty: 3 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





