- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
components > memory > Generic Memory> 16GB DDR5 5200MT/s CL40 DIMM (Kit of 2)
Kingston FURY Beast RAM Module for Motherboard - 16 GB (2 x 8GB) - RGB - DDR5-5200/PC5-41600 DDR5 SDRAM - 5200 MHz Single-rank Memory - CL40 - 1.25 V - Non-ECC - Unbuffered - 288-pin - DIMM - Lifetime Warranty
16GB DDR5 5200MT/s CL40 DIMM (Kit of 2) FURY Beast White RGB Features
- No matter how heavy and numerous the applications that you are using, 5200 MHz memory speed will run them smoothly
- 16 GB of memory can produce approx. 10K MIPS and as a result, your system gets more room to run complex apps.
- With DDR5 SDRAM get efficient data transfer rate and enhanced computer's performance
Guides & Documents
(KF552C40BWAK2-16)
Miscellaneous
Technical Information
| CAS Latency | CL40 |
| Device Supported | Motherboard |
| Error Checking | Non-ECC |
| Number of Modules | 2 x 8GB |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Memory Speed | 5200 MHz |
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Standard | DDR5-5200/PC5-41600 |
| Memory Voltage | 1.25 V |
| Memory Rank | Single-rank |
| RGB | Yes |
Physical Characteristics
| Number of Pins | 288-pin |
| Thickness | 7.1 mm |
| Form Factor | DIMM |
| Length | 133.4 mm |
| Width | 42.2 mm |
General Information
| Product Type | RAM Module |
| Manufacturer Part Number | KF552C40BWAK2-16 |
| Manufacturer Website Address | http://www.kingston.com |
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
| Product Name | FURY Beast RAM Module |
| Product Line | FURY Beast |
| Brand Name | Kingston |
| SKU | KF552C40BWAK2-16 |
| Brand | KINGSTON |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
Manufacturer Warranty: 3 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





