- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
components > memory > Generic Memory> 64GB DDR5 5600MT/S CL36 DIMM (KIT OF 2)
Kingston FURY Beast RAM Module for Motherboard - 64 GB (2 x 32GB) - RGB - DDR5-5600/PC5-44800 DDR5 SDRAM - 5600 MHz Single-rank Memory - CL36 - 1.25 V - Non-ECC - Unbuffered - 288-pin - DIMM
64GB DDR5 5600MT/S CL36 DIMM (KIT OF 2) FURY BEAST RGB Features
- Up to 5600 MHz speed with Unbuffered signal and CL36 latency for smooth computer performance
- DIMM 64 GB of memory to maintain symmetry with processor and hard drive and bring out the ultimate computing experience
- The DDR5 SDRAM efficiently move data across electric components and provide smooth PC performance
Guides & Documents
(KF556C36BBE2AK2-64)
Physical Characteristics
| Form Factor | DIMM |
General Information
| Product Type | RAM Module |
| Manufacturer Part Number | KF556C36BBE2AK2-64 |
| Manufacturer Website Address | https://www.kingston.com/ |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | Kingston Technology |
| Product Name | 64GB DDR5 5600MT/S CL36 DIMM (KIT OF 2) FURY BEAST RGB |
| Product Line | FURY Beast |
| Brand Name | Kingston |
Technical Information
| CAS Latency | CL36 |
| Error Checking | On-die ECC |
| Number of Modules | 2 |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Memory Speed | 5600 MHz |
| Memory Size | 64 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Voltage | 1.25 V |
| RGB | Yes |
| SKU | KF556C36BBE2AK2-64 |
| Barcode # | 740617350234 |
| Brand | KINGSTON |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
Manufacturer Warranty: 3 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





