- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
components > memory > Generic Memory> 128GB DDR5 5600MT/S CL36 DIMM (KIT OF 2)
Kingston FURY Beast RAM Module for Motherboard - 128 GB (2 x 64GB) - DDR5-5600/PC5-44800 DDR5 SDRAM - 5600 MHz Dual-rank Memory - CL36 - 1.25 V - Non-ECC - Unbuffered - 288-pin - DIMM
128GB DDR5 5600MT/S CL36 DIMM (KIT OF 2) FURY BEAST BLACK Features
- No matter how heavy and numerous the applications that you are using, 5600 MHz memory speed with Unbuffered signal and CL36 latency will run them smoothly
- Whether you are playing games, using heavy loaded OS or video editing software, the 128 GB of memory will make them run in a flash
- The DDR5 SDRAM efficiently move data across electric components and provide smooth PC performance
Guides & Documents
(KF556C36BBEK2-128)
Physical Characteristics
| Form Factor | DIMM |
General Information
| Product Type | RAM Module |
| Manufacturer Part Number | KF556C36BBEK2-128 |
| Manufacturer Website Address | https://www.kingston.com/ |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | Kingston Technology |
| Product Name | 128GB DDR5 5600MT/S CL36 DIMM (KIT OF 2) FURY BEAST BLACK |
| Product Line | FURY Beast |
| Brand Name | Kingston |
Technical Information
| CAS Latency | CL36 |
| Error Checking | On-die ECC |
| Number of Modules | 2 |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Memory Speed | 5600 MHz |
| Memory Size | 128 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Voltage | 1.25 V |
| non-RGB | Yes |
| SKU | KF556C36BBEK2-128 |
| Barcode # | 740617350067 |
| Brand | KINGSTON |
| Shipping Weight | 0.1000kg |
Manufacturer Warranty: 3 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





