- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
components > memory > Generic Memory> 32GB DDR5-5600MT/s CL36 DIMM (Kit of 2)
Kingston FURY Beast RAM Module for Motherboard, Computer - 32 GB (2 x 16GB) - DDR5-5600/PC5-44800 DDR5 SDRAM - 5600 MHz Single-rank Memory - CL36 - 1.25 V - Non-ECC - Unbuffered - 288-pin - DIMM
32GB DDR5-5600MT/s CL36 DIMM (Kit of 2) Beast White RGB EXPO Features
- Up to 5600 MHz speed with Unbuffered signal for smooth computer performance
- 32 GB of memory can produce approx. 10K MIPS and as a result, your system gets more room to run complex apps.
- The DDR5 SDRAM efficiently move data across electric components and provide smooth PC performance
(KF556C36BWEAK2-32)
Miscellaneous
| Compatibility |
|
Technical Information
| CAS Latency | CL36 |
| Device Supported | Computer |
| Motherboard | |
| Error Checking | Non-ECC |
| Number of Modules | 2 x 16GB |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Memory Speed | 5600 MHz |
| Memory Size | 32 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Standard | DDR5-5600/PC5-44800 |
| Memory Voltage | 1.25 V |
| Memory Rank | Single-rank |
Physical Characteristics
| Number of Pins | 288-pin |
| Thickness | 7.1 mm |
| Form Factor | DIMM |
| Length | 133.4 mm |
| Width | 42.2 mm |
General Information
| Product Type | RAM Module |
| Manufacturer Part Number | KF556C36BWEAK2-32 |
| Manufacturer Website Address | http://www.kingston.com |
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
| Product Name | FURY Beast 32GB (2 x 16GB) DDR5 SDRAM Memory Kit |
| Product Line | FURY Beast |
| Brand Name | Kingston |
| SKU | KF556C36BWEAK2-32 |
| Barcode # | 740617333701 |
| Brand | KINGSTON |
| Shipping Weight | 0.1200kg |
Manufacturer Warranty: 3 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





