- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
components > memory > Generic Memory> 32GB DDR5-6000MT/s CL36 DIMM FURY Beast
Kingston FURY Beast RAM Module for Computer - 32 GB (1 x 32GB) - DDR5-6000/PC5-48000 DDR5 SDRAM - 6000 MHz Dual-rank Memory - CL36 - 1.35 V - Non-ECC - Unbuffered - 288-pin - DIMM
32GB DDR5-6000MT/s CL36 DIMM FURY Beast RGB EXPO Features
- No matter how heavy and numerous the applications that you are using, 6000 MHz memory speed with Unbuffered signal and CL36 latency will run them smoothly
- DIMM 32 GB of memory to maintain symmetry with processor and hard drive and bring out the ultimate computing experience
- With DDR5 SDRAM get efficient data transfer rate and enhanced computer's performance
(KF560C36BBEA-32)
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
Technical Information
| CAS Latency | CL36 |
| Device Supported | Computer |
| Error Checking | Non-ECC |
| Number of Modules | 1 x 32GB |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Memory Speed | 6000 MHz |
| Memory Size | 32 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Standard | DDR5-6000/PC5-48000 |
| Memory Voltage | 1.35 V |
| Memory Rank | Dual-rank |
Physical Characteristics
| Number of Pins | 288-pin |
| Thickness | 7.1 mm |
| Form Factor | DIMM |
| Length | 133.4 mm |
| Width | 42.2 mm |
General Information
| Product Type | RAM Module |
| Manufacturer Part Number | KF560C36BBEA-32 |
| Manufacturer Website Address | http://www.kingston.com |
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
| Product Name | FURY Beast 32GB DDR5 SDRAM Memory Module |
| Product Line | FURY Beast |
| Brand Name | Kingston |
| SKU | KF560C36BBEA-32 |
| Barcode # | 740617331899 |
| Brand | KINGSTON |
| Shipping Weight | 2.0000kg |
Manufacturer Warranty: 3 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





