components > memory > Proprietary Memory> 128GB 6000MT/s DDR5 ECC Reg CL32 DIMM of
Kingston FURY Renegade Pro RAM Module for Motherboard - 128 GB (4 x 32GB) - DDR5-6000/PC5-48000 DDR5 SDRAM - 6000 MHz Single-rank Memory - CL32 - 1.35 V - ECC - Registered - 288-pin - DIMM
Kingston FURY KF560R32RBEK4-128 is a kit of four 4G x 80-bit (32GB) DDR5-6000 CL32 SDRAM (Synchronous DRAM) 1Rx4, ECC memory module, based on twenty 4G x 4-bit FBGA components per module. The module supports AMD® EXPO v1.1 and Intel® Extreme Memory Profiles (Intel® XMP) 3.0. Total kit capacity is 128GB. Each module has been tested to run at DDR5-6000 at a low latency timing of 32-38-38 at 1.35V. The SPDs are programmed to JEDEC standard latency DDR5-4800 timing of 40-39-39 at 1.1V. Each 288-pin DIMM uses gold contact fingers.
Features - No matter how heavy and numerous the applications that you are using, 6000 MHz memory speed will run them smoothly
- DIMM 128 GB of memory to maintain symmetry with processor and hard drive and bring out the ultimate computing experience
- The DDR5 SDRAM efficiently move data across electric components and provide smooth PC performance
(KF560R32RBEK4-128)
Miscellaneous
| Compatibility | - ASRock - TRX50 WS Motherboard
- ASUS - Pro WS TRX50-SAGE WIFI Motherboard
- Gigabyte - TRX50 AERO D Motherboard
|
Technical Information
| CAS Latency | CL32 |
| Device Supported | Motherboard |
| Error Checking | ECC |
| Number of Modules | 4 x 32GB |
| Signal Processing | Registered |
| Memory Speed | 6000 MHz |
| Memory Size | 128 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Standard | DDR5-6000/PC5-48000 |
| Memory Voltage | 1.35 V |
| Memory Rank | Single-rank |
Physical Characteristics
| Number of Pins | 288-pin |
| Thickness | 3.9 mm |
| Form Factor | DIMM |
| Length | 133.4 mm |
| Width | 31.3 mm |
General Information
| Product Type | RAM Module |
| Manufacturer Part Number | KF560R32RBEK4128 |
| Manufacturer Website Address | http://www.kingston.com |
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
| Product Name | FURY Renegade Pro 128GB (4 x 32GB) DDR5 SDRAM Memory Kit |
| Product Line | FURY Renegade Pro |
| Brand Name | Kingston |
| SKU |
KF560R32RBEK4-128 |
| Barcode # |
740617340327 |
| Brand |
KINGSTON |
| Shipping Weight |
0.1200kg |
Manufacturer Warranty: 3 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Write a product review