- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
components > memory > Proprietary Memory> 256GB 6000MT/S DDR5 ECC REG CL32 DIMM
Kingston FURY Renegade Pro RAM Module for Motherboard - 256 GB (8 x 32GB) - DDR5-6000/PC5-48000 DDR5 SDRAM - 6000 MHz Single-rank Memory - CL32 - 1.35 V - ECC - Registered - 288-pin - DIMM
256GB 6000MT/s DDR5 ECC Reg CL32 DIMM Kit of 8 FURY Renegade Pro EXPO Features
- Up to 6000 MHz speed with Registered signal for smooth computer performance
- Whether you are playing games, using heavy loaded OS or video editing software, the 256 GB of memory will make them run in a flash
- With DDR5 SDRAM get efficient data transfer rate and enhanced computer's performance
Guides & Documents
(KF560R32RBEK8-256)
Miscellaneous
| Compatibility |
|
Technical Information
| CAS Latency | CL32 |
| Device Supported | Motherboard |
| Error Checking | ECC |
| Number of Modules | 8 x 32GB |
| Signal Processing | Registered |
| Memory Speed | 6000 MHz |
| Memory Size | 256 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Standard | DDR5-6000/PC5-48000 |
| Memory Voltage | 1.35 V |
| Memory Rank | Single-rank |
Physical Characteristics
| Number of Pins | 288-pin |
| Thickness | 3.9 mm |
| Form Factor | DIMM |
| Length | 133.4 mm |
| Width | 31.3 mm |
General Information
| Product Type | RAM Module |
| Manufacturer Part Number | KF560R32RBEK8256 |
| Manufacturer Website Address | http://www.kingston.com |
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
| Product Name | 256GB (8 x 32GB) DDR5 6000MT/s CL32 FURY Renegade Pro RDIMM Black EXPO |
| Product Line | FURY Renegade Pro |
| Brand Name | Kingston |
| SKU | KF560R32RBEK8-256 |
| Barcode # | 740617340310 |
| Brand | KINGSTON |
| Shipping Weight | 0.2000kg |
Manufacturer Warranty: 3 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





