- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
components > memory > Generic Memory> 96GB DDR5-6400MT/s CL32 DIMM Kit of 2 RG
Kingston FURY Renegade RAM Module - 96 GB (2 x 48GB) - DDR5-6400/PC5-51200 DDR5 SDRAM - 6400 MHz Dual-rank Memory - CL32 - 1.40 V - Non-ECC - Unbuffered - 288-pin - DIMM - Lifetime Warranty
96GB DDR5-6400MT/s CL32 DIMM Kit of 2 Renegade RGB Silver XMP Features
- Up to 6400 MHz speed for smooth computer performance
- Whether you are playing games, using heavy loaded OS or video editing software, the DIMM 96 GB of memory will make them run in a flash
- The DDR5 SDRAM efficiently move data across electric components and provide smooth PC performance
Guides & Documents
(KF564C32RSAK2-96)
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
Physical Characteristics
| Number of Pins | 288-pin |
| Thickness | 7.7 mm |
| Form Factor | DIMM |
| Length | 133.4 mm |
| Width | 44 mm |
General Information
| Product Type | RAM Module |
| Manufacturer Part Number | KF564C32RSAK296 |
| Manufacturer Website Address | http://www.kingston.com |
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
| Product Name | FURY Renegade 96GB (2 x 48GB) DDR5 SDRAM Memory Kit |
| Product Line | FURY Renegade |
| Brand Name | Kingston |
Technical Information
| CAS Latency | CL32 |
| Error Checking | Non-ECC |
| Number of Modules | 2 x 48GB |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Memory Speed | 6400 MHz |
| Memory Size | 96 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Standard | DDR5-6400/PC5-51200 |
| Memory Voltage | 1.40 V |
| Memory Rank | Dual-rank |
| SKU | KF564C32RSAK2-96 |
| Barcode # | 740617338652 |
| Brand | KINGSTON |
| Shipping Weight | 0.1600kg |
Manufacturer Warranty: 3 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





