- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
components > memory > Generic Memory> 16GB DDR5-7200MT/s CL38 DIMM FURY RGB XM
Kingston FURY Renegade RAM Module for Motherboard - 16 GB (1 x 16GB) - RGB - DDR5-7200/PC5-57600 DDR5 SDRAM - 7200 MHz - CL38 - 1.45 V - On-die ECC - 288-pin - DIMM
16GB DDR5-7200MT/s CL38 DIMM FURY Renegade RGB White XMP Features
- Up to 7200 MHz speed for playing the latest games and using heavy software
- DIMM 16 GB of memory to maintain symmetry with processor and hard drive and bring out the ultimate computing experience
- The DDR5 SDRAM efficiently move data across electric components and provide smooth PC performance
(KF572C38RWA-16)
Miscellaneous
| Compatibility |
ASRock Motherboards: ASUS Motherboards: Gigabyte Motherboards: MSI Motherboards: |
Physical Characteristics
| Number of Pins | 288-pin |
| Thickness | 7.7 mm |
| Form Factor | DIMM |
| Length | 133.4 mm |
| Width | 44 mm |
General Information
| Product Type | RAM Module |
| Manufacturer Part Number | KF572C38RWA16 |
| Manufacturer Website Address | http://www.kingston.com |
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
| Product Name | FURY Renegade RAM Module |
| Product Line | FURY Renegade |
| Brand Name | Kingston |
Technical Information
| CAS Latency | CL38 |
| Device Supported | Motherboard |
| Error Checking | On-die ECC |
| Number of Modules | 1 x 16GB |
| Memory Speed | 7200 MHz |
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Standard | DDR5-7200/PC5-57600 |
| Memory Voltage | 1.45 V |
| RGB | Yes |
| SKU | KF572C38RWA-16 |
| Barcode # | 740617333558 |
| Brand | KINGSTON |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
Manufacturer Warranty: 3 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





