- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
components > memory > Proprietary Memory> 24GB DDR5 8000MT/s CL38 DIMM FURY Renega
Kingston FURY Renegade RAM Module - 24 GB - DDR5-8000/PC5-64000 DDR5 SDRAM - 8000 MHz Single-rank Memory - CL38 - 1.40 V - On-die ECC - 288-pin - DIMM
Kingston FURY KF580C38RS-24 is a 3G x 64-bit (24GB) DDR5-8000 CL38 SDRAM (Synchronous DRAM) 1Rx8, memory module, based on eight 3G x 8-bit FBGA components per module. The module supports Intel® Extreme Memory Profiles (Intel® XMP) 3.0. Each module has been tested to run at DDR5-8000 at a low latency timing of 38-48-48 at 1.4V. The SPDs are programmed to JEDEC standard latency DDR5-5600 timing of 46-45-45 at 1.1V. Each 288-pin DIMM uses gold contact fingers. Features
- No matter how heavy and numerous the applications that you are using, 8000 MHz memory speed will run them smoothly
- DIMM 24 GB of memory can produce approx. 10K MIPS and as a result, your system gets more room to run complex apps.
- With DDR5 SDRAM get efficient data transfer rate and enhanced computer's performance
Guides & Documents
(KF580C38RS-24)
Physical Characteristics
| Number of Pins | 288-pin |
| Form Factor | DIMM |
| Color Family | Silver |
General Information
| Product Type | RAM Module |
| Manufacturer Part Number | KF580C38RS-24 |
| Manufacturer Website Address | http://www.kingston.com |
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
| Product Name | Kingston FURY Renegade 24 GB DDR5 RGB Memory |
| Product Line | FURY Renegade |
| Brand Name | Kingston |
Technical Information
| CAS Latency | CL38 |
| Device Supported | Motherboard |
| Memory Speed | 8000 MHz |
| Memory Size | 24 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Standard | DDR5-8000/PC5-64000 |
| Memory Voltage | 1.4 V |
| SKU | KF580C38RS-24 |
| Barcode # | 740617350487 |
| Brand | KINGSTON |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
Manufacturer Warranty: 3 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





