- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
components > memory > Proprietary Memory> 24GB 8000MT/s DDR5 CL38 DIMM RGB White
Kingston FURY Renegade RAM Module - 24 GB - RGB - DDR5-8000/PC5-64000 DDR5 SDRAM - 8000 MHz Single-rank Memory - CL38 - 1.40 V - On-die ECC - 288-pin - DIMM
Kingston FURY™ Renegade DDR5 RGB memory enhances your machine’s performance and style. Ultra-fast memory offers 8000MT/s UDIMMs, 8800MT/s CUDIMMs and uses FURY CTRL™ software to provide 18 customisable RGB lighting effects. With our patented Infrared Sync Technology, enjoy some of the smoothest, most synchronised PC lighting out there. Kingston FURY Renegade DDR5 RGB memory is ideal to squeeze maximum performance from a PC without compromising reliability. Modules are Intel® XMP 3.0 Certified to make overclocking a breeze and come 100% factory tested at the advertised speed. Features
- No matter how heavy and numerous the applications that you are using, 8000 MHz memory speed with CL38 latency will run them smoothly
- 24 GB of memory can produce approx. 10K MIPS and as a result, your system gets more room to run complex apps.
- With DDR5 SDRAM get efficient data transfer rate and enhanced computer's performance
Guides & Documents
(KF580C38RWA-24)
Physical Characteristics
| Number of Pins | 288-pin |
| Form Factor | DIMM |
| Length | 133.35 mm |
| Width | 7.66 mm |
| Color Family | White |
General Information
| Product Type | RAM Module |
| Manufacturer Part Number | KF580C38RWA-24 |
| Manufacturer Website Address | http://www.kingston.com |
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
| Product Name | Kingston FURY Renegade 24 GB DDR5 RGB Memory |
| Product Line | FURY Renegade |
| Brand Name | Kingston |
Technical Information
| CAS Latency | CL38 |
| Device Supported | Motherboard |
| Memory Speed | 8000 MHz |
| Memory Size | 24 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Standard | DDR5-8000/PC5-64000 |
| Memory Voltage | 1.4 V |
| RGB | Yes |
| SKU | KF580C38RWA-24 |
| Barcode # | 740617350548 |
| Brand | KINGSTON |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
Manufacturer Warranty: 3 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





