- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
components > memory > Generic Memory> 32GB DDR5-8000MT/s CL38 DIMM (Kit of RGB
Kingston FURY Renegade RAM Module for Motherboard - 32 GB (2 x 16GB) - RGB - DDR5-8000/PC5-64000 DDR5 SDRAM - 8000 MHz Single-rank Memory - CL38 - 1.45 V - Non-ECC - Unbuffered - 288-pin - DIMM - Lifetime Warranty
32GB DDR5-8000MT/s CL38 DIMM (Kit of 2)Renegade RGB White XMP Features
- Up to 8000 MHz speed for playing the latest games and using heavy software
- Whether you are playing games, using heavy loaded OS or video editing software, the DIMM 32 GB of memory will make them run in a flash
- The DDR5 SDRAM efficiently move data across electric components and provide smooth PC performance
Guides & Documents
(KF580C38RWAK2-32)
Miscellaneous
| Compatibility |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
Technical Information
| CAS Latency | CL38 |
| Device Supported | Motherboard |
| Error Checking | Non-ECC |
| Number of Modules | 2 x 16GB |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Memory Speed | 8000 MHz |
| Memory Size | 32 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Standard | DDR5-8000/PC5-64000 |
| Memory Voltage | 1.45 V |
| Memory Rank | Single-rank |
| RGB | Yes |
Physical Characteristics
| Number of Pins | 288-pin |
| Thickness | 7.7 mm |
| Form Factor | DIMM |
| Length | 133.4 mm |
| Width | 44 mm |
General Information
| Product Type | RAM Module |
| Manufacturer Part Number | KF580C38RWAK232 |
| Manufacturer Website Address | http://www.kingston.com |
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
| Product Name | FURY Renegade 32GB (2 x 16GB) DDR5 SDRAM Memory Kit |
| Product Line | FURY Renegade |
| Brand Name | Kingston |
| SKU | KF580C38RWAK2-32 |
| Barcode # | 740617339307 |
| Brand | KINGSTON |
| Shipping Weight | 0.1600kg |
Manufacturer Warranty: 3 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





