- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
components > memory > Generic Memory> 24GB 8800MT/s DDR5 CL42 CUDIMM RGB White
Kingston FURY Renegade RAM Module - 24 GB - RGB - DDR5-8800/PC-70400 DDR5 SDRAM - 8800 MHz Single-rank Memory - CL42 - 1.40 V - On-die ECC - Unbuffered - 288-pin - CUDIMM
Kingston FURY™ Renegade DDR5 RGB memory enhances your machine’s performance and style. Ultra-fast memory offers 8000MT/s UDIMMs, 8800MT/s CUDIMMs and uses FURY CTRL™ software to provide 18 customisable RGB lighting effects. With our patented Infrared Sync Technology, enjoy some of the smoothest, most synchronised PC lighting out there. Kingston FURY Renegade DDR5 RGB memory is ideal to squeeze maximum performance from a PC without compromising reliability. Modules are Intel® XMP 3.0 Certified to make overclocking a breeze and come 100% factory tested at the advertised speed. Features
- Up to 8800 MHz speed with Unbuffered signal and CL42 latency for playing the latest games and using heavy software
- Whether you are playing games, using heavy loaded OS or video editing software, the CUDIMM 24 GB of memory will make them run in a flash
- The DDR5 SDRAM efficiently move data across electric components and provide smooth PC performance
Guides & Documents
(KF588CU42RWA-24)
Physical Characteristics
| Number of Pins | 288-pin |
| Form Factor | CUDIMM |
| Length | 133.35 mm |
| Width | 7.66 mm |
| Color Family | White |
General Information
| Product Type | RAM Module |
| Manufacturer Part Number | KF588CU42RWA-24 |
| Manufacturer Website Address | http://www.kingston.com |
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
| Product Name | Kingston FURY Renegade 24 GB DDR5 RGB Memory |
| Product Line | FURY Renegade |
| Brand Name | Kingston |
Technical Information
| CAS Latency | CL42 |
| Device Supported | Motherboard |
| Memory Speed | 8800 MHz |
| Memory Size | 24 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Standard | DDR5-8800/PC-70400 |
| Memory Voltage | 1.4 V |
| RGB | Yes |
| SKU | KF588CU42RWA-24 |
| Barcode # | 740617350500 |
| Brand | KINGSTON |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
Manufacturer Warranty: 3 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





