- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
components > memory > Generic Memory> 32GB DDR5-5600MT/s ECC CL46 SODIMM 2Rx8
Kingston Server Premier RAM Module for Server - 32 GB - DDR5-5600/PC5-44800 DDR5 SDRAM - 5600 MHz - CL46 - 1.10 V - On-die ECC - Unbuffered - 262-pin - SODIMM
32GB DDR5-5600MT/s ECC CL46 SODIMM 2Rx8 Hynix A Features
- Up to 5600 MHz speed for smooth computer performance
- SODIMM 32 GB of memory can produce approx. 10K MIPS and as a result, your system gets more room to run complex apps.
- With DDR5 SDRAM get efficient data transfer rate and enhanced computer's performance
Guides & Documents
(KSM56T46BD8KM-32HA)
Physical Characteristics
| Number of Pins | 262-pin |
| Form Factor | SODIMM |
| Length | 133.4 mm |
| Width | 31.3 mm |
General Information
| Product Type | RAM Module |
| Manufacturer Part Number | KSM56T46BD8KM32HA |
| Manufacturer Website Address | http://www.kingston.com |
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
| Product Name | Server Premier 32GB DDR5 SDRAM Memory Module |
| Product Line | Server Premier |
| Brand Name | Kingston |
Technical Information
| CAS Latency | CL46 |
| Device Supported | Server |
| Error Checking | On-die ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Memory Speed | 5600 MHz |
| Memory Size | 32 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Standard | DDR5-5600/PC5-44800 |
| Memory Voltage | 1.10 V |
| SKU | KSM56T46BD8KM-32HA |
| Barcode # | 740617335989 |
| Brand | KINGSTON |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
Manufacturer Warranty: 3 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





