- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
components > memory > Generic Memory> 48GB 5600MT/s DDR5 ECC CL46 SODIMM 2Rx8
Kingston Server Premier RAM Module for Server - 48 GB - DDR5-5600/PC5-44800 DDR5 SDRAM - 56000 MHz Dual-rank Memory - CL46 - 1.10 V - On-die ECC - Unbuffered - 262-pin - SODIMM
Kingston's KSM56T46BD8KM-48HM is a 6G x 72-bit (48GB) DDR5-5600 CL46 SDRAM (Synchronous DRAM) w/ parity, 2Rx8, ECC, memory module, based on twenty 3G x 8-bit FBGA components. The SPD is programmed to JEDEC standard latency DDR5-5600 timing of 46-45-45 at 1.1V. Each 262-pin SODIMM uses gold contact fingers.
Features
- No matter how heavy and numerous the applications that you are using, 56000 MHz memory speed with CL46 latency will run them smoothly
- Whether you are playing games, using heavy loaded OS or video editing software, the SODIMM 48 GB of memory will make them run in a flash
- With DDR5 SDRAM get efficient data transfer rate and enhanced computer's performance
Guides & Documents
(KSM56T46BD8KM-48HM)
Physical Characteristics
| Number of Pins | 262-pin |
| Thickness | 2.5 mm |
| Form Factor | SODIMM |
| Length | 68.6 mm |
| Width | 30.5 mm |
General Information
| Product Type | RAM Module |
| Manufacturer Part Number | KSM56T46BD8KM48HM |
| Manufacturer Website Address | http://www.kingston.com |
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
| Product Name | Server Premier RAM Module |
| Product Line | Server Premier |
| Brand Name | Kingston |
Technical Information
| CAS Latency | CL46 |
| Device Supported | Server |
| Error Checking | On-die ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Memory Speed | 56000 MHz |
| Memory Size | 48 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Standard | DDR5-5600/PC5-44800 |
| Memory Voltage | 1.10 V |
| Memory Rank | Dual-rank |
| Upgrade Type | Generic |
| SKU | KSM56T46BD8KM-48HM |
| Barcode # | 740617341713 |
| Brand | KINGSTON |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
Manufacturer Warranty: 3 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





