- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
components > memory > Generic Memory> 16GB DDR5-6400MT/s ECC Reg CL52 DIMM 1Rx
Kingston Server Premier RAM Module - 16 GB - DDR5-6400/PC5-51200 DDR5 SDRAM - 6400 MHz Single-rank Memory - CL52 - 1.10 V - ECC - Registered - 288-pin - DIMM
Kingston's KSM64R52BS8-16MD is a 2G x 80-bit (16GB) DDR5-6400 CL52 SDRAM (Synchronous DRAM), 1Rx8, ECC, memory module, based on ten 2G x 8-bit FBGA components. The SPD is programmed to JEDEC standard latency DDR5-6400 timing of 52-52-52 at 1.1V. Each 288-pin DIMM uses gold contact fingers.
Features
- Up to 6400 MHz speed for playing the latest games and using heavy software
- 16 GB of memory can produce approx. 10K MIPS and as a result, your system gets more room to run complex apps.
- The DDR5 SDRAM efficiently move data across electric components and provide smooth PC performance
Guides & Documents
(KSM64R52BS8-16MD)
Physical Characteristics
| Number of Pins | 288-pin |
| Form Factor | DIMM |
| Length | 31.3 mm |
| Width | 133.4 mm |
General Information
| Product Type | RAM Module |
| Manufacturer Part Number | KSM64R52BS8-16MD |
| Manufacturer Website Address | http://www.kingston.com |
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
| Product Name | Server Premier RAM Module |
| Product Line | Server Premier |
| Brand Name | Kingston |
Technical Information
| CAS Latency | CL52 |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Registered |
| Memory Speed | 6400 MHz |
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Standard | DDR5-6400/PC5-51200 |
| Memory Voltage | 1.10 V |
| Memory Rank | Single-rank |
| Upgrade Type | Generic |
| SKU | KSM64R52BS8-16MD |
| Barcode # | 740617347104 |
| Brand | KINGSTON |
| Shipping Weight | 0.0200kg |
Manufacturer Warranty: 3 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





