- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
components > memory > Generic Memory> 96GB DDR5 6400MT/s ECC Reg 2Rx4 Module
96GB DDR5 6400MT/s ECC Reg 2Rx4 Module
(KTD-PE564D4-96G)
Physical Characteristics
| Number of Pins | 288-pin |
| Form Factor | DIMM |
Technical Information
| CAS Latency | CL52 |
| Device Supported | Server |
| Error Checking | ECC |
| Number of Modules | 1 |
| Signal Processing | Buffered,Registered |
| Memory Speed | 6400 MHz |
| Memory Size | 96 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Voltage | 1.1 V |
| Memory Rank | Dual-rank |
| non-RGB | Yes |
General Information
| Product Type | RAM Module |
| Manufacturer Part Number | KTD-PE564D4-96G |
| Manufacturer Website Address | https://www.kingston.com/ |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | Kingston Technology |
| Product Model | KTD-PE564D4 |
| Product Name | 96GB DDR5 6400MT/s ECC Registered DIMM |
| Brand Name | Kingston |
| SKU | KTD-PE564D4-96G |
| Brand | KINGSTON |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
Manufacturer Warranty: 3 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





