- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
components > memory > Generic Memory> 16GB-DDR5 4800MT/s ECC Reg 1Rx8 Module
Kingston RAM Module for Compute Module, Server, Desktop PC - 16 GB - DDR5-4800/PC5-38400 DDR5 SDRAM - 4800 MHz - CL40 - 1.10 V - ECC - 288-pin - DIMM
16GB-DDR5 4800MT/s ECC Reg 1Rx8 Module Features
- No matter how heavy and numerous the applications that you are using, 4800 MHz memory speed will run them smoothly
- 16 GB of memory can produce approx. 10K MIPS and as a result, your system gets more room to run complex apps.
- The DDR5 SDRAM efficiently move data across electric components and provide smooth PC performance
(KTH-PL548S8-16G)
Miscellaneous
| Compatibility |
HPE Synergy 480 Gen11 Compute Module HP Servers: HP Desktop PCs: |
Technical Information
| CAS Latency | CL40 |
| Device Supported | Server |
| Compute Module | |
| Desktop PC | |
| Error Checking | ECC |
| Memory Speed | 4800 MHz |
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Standard | DDR5-4800/PC5-38400 |
| Memory Voltage | 1.10 V |
Physical Characteristics
| Number of Pins | 288-pin |
| Form Factor | DIMM |
General Information
| Product Type | RAM Module |
| Manufacturer Part Number | KTHPL548S816G |
| Manufacturer Website Address | http://www.kingston.com |
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
| Product Name | 16GB DDR5 SDRAM Memory Module |
| Brand Name | Kingston |
| SKU | KTH-PL548S8-16G |
| Barcode # | 740617336078 |
| Brand | KINGSTON |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
Manufacturer Warranty: 3 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





