- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
components > memory > Generic Memory> 16GB DDR5 5600MT/s ECC Reg 1Rx8 Module
Kingston RAM Module for Server, Workstation - 16 GB - DDR5-5600/PC5-44800 DDR5 SDRAM - 5600 MHz Single-rank Memory - CL46 - 1.10 V - ECC - Registered - 288-pin - DIMM - Lifetime Warranty
Kingston memory is designed, manufactured and rigorously tested to meet the exact specifications of each brand name system. It's guaranteed to be compatible and backed by a lifetime warranty and legendary Kingston reliability.
Features
- No matter how heavy and numerous the applications that you are using, 5600 MHz memory speed with CL46 latency will run them smoothly
- DIMM 16 GB of memory to maintain symmetry with processor and hard drive and bring out the ultimate computing experience
- With DDR5 SDRAM get efficient data transfer rate and enhanced computer's performance
(KTH-PL556S8-16G)
Physical Characteristics
| Number of Pins | 288-pin |
| Form Factor | DIMM |
Technical Information
| CAS Latency | CL46 |
| Device Supported | Workstation |
| Server | |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Registered |
| Memory Speed | 5600 MHz |
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Standard | DDR5-5600/PC5-44800 |
| Memory Voltage | 1.10 V |
| Memory Rank | Single-rank |
General Information
| Product Type | RAM Module |
| Manufacturer Part Number | KTH-PL556S8-16G |
| Manufacturer Website Address | http://www.kingston.com |
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
| Product Name | 16GB DDR5 SDRAM Memory Module |
| Brand Name | Kingston |
Miscellaneous
| Compatibility |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Hazard Assessment of Perfluorooctane Sulfonate (PFOS) |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) | |
| Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| SKU | KTH-PL556S8-16G |
| Barcode # | 740617342031 |
| Brand | KINGSTON |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
Manufacturer Warranty: 3 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





