- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
components > memory > Generic Memory> 128GB DDR5 6400MT/s ECC Reg 2Rx4 Module
Kingston RAM Module - 128 GB DDR5 SDRAM Dual-rank Memory - CL52 - 1.10 V - ECC - Registered - 288-pin - DIMM - Lifetime Warranty
Kingston memory is designed, manufactured and rigorously tested to meet the exact specifications of each brand name system. It's guaranteed to be compatible and backed by a lifetime warranty and legendary Kingston reliability.
Features
- DIMM 128 GB of memory can produce approx. 10K MIPS and as a result, your system gets more room to run complex apps.
- The DDR5 SDRAM efficiently move data across electric components and provide smooth PC performance
(KTH-PL564D4-128G)
Physical Characteristics
| Number of Pins | 288-pin |
| Weight (Approximate) | 24 g |
| Form Factor | DIMM |
Miscellaneous
| Environmental Compliance | China Restriction of Hazardous Substances (China RoHS) |
| Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) | |
| Restriction of Hazardous Substances (RoHS) | |
| Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
General Information
| Product Type | RAM Module |
| Manufacturer Part Number | KTH-PL564D4-128G |
| Manufacturer Website Address | http://www.kingston.com |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
| Product Name | RAM Module |
| Brand Name | Kingston |
Technical Information
| CAS Latency | CL52 |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Registered |
| Memory Size | 128 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Voltage | 1.10 V |
| Memory Rank | Dual-rank |
| SKU | KTH-PL564D4-128G |
| Barcode # | 740617352153 |
| Brand | KINGSTON |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
Manufacturer Warranty: 3 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





