- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
components > memory > Generic Memory> 16GB DDR5-4800MT/s ECC SODIMM
Kingston RAM Module for Notebook, Workstation - 16 GB - DDR5-4800/PC5-38400 DDR5 SDRAM - 4800 MHz Single-rank Memory - CL40 - 1.10 V - ECC - Unbuffered - 262-pin - SODIMM - Lifetime Warranty
Kingston memory is designed, manufactured and rigorously tested to meet the exact specifications of each brand name system. It's guaranteed to be compatible and backed by a lifetime warranty and legendary Kingston reliability.
Features
- Up to 4800 MHz speed with Unbuffered signal and CL40 latency for playing the latest games and using heavy software
- Whether you are playing games, using heavy loaded OS or video editing software, the SODIMM 16 GB of memory will make them run in a flash
- The DDR5 SDRAM efficiently move data across electric components and provide smooth PC performance
(KTL-TN548T-16G)
Physical Characteristics
| Number of Pins | 262-pin |
| Form Factor | SODIMM |
Technical Information
| CAS Latency | CL40 |
| Device Supported | Notebook |
| Workstation | |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Memory Speed | 4800 MHz |
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Standard | DDR5-4800/PC5-38400 |
| Memory Voltage | 1.10 V |
| Memory Rank | Single-rank |
General Information
| Product Type | RAM Module |
| Manufacturer Part Number | KTL-TN548T-16G |
| Manufacturer Website Address | http://www.kingston.com |
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
| Product Name | 16GB DDR5 SDRAM Memory Module |
| Brand Name | Kingston |
Miscellaneous
| Compatibility |
Lenovo Products: |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Hazard Assessment of Perfluorooctane Sulfonate (PFOS) |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Restriction of Hazardous Substances (RoHS) | |
| Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
| SKU | KTL-TN548T-16G |
| Barcode # | 740617334524 |
| Brand | KINGSTON |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
Manufacturer Warranty: 3 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





