- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
components > memory > Generic Memory> 32GB DDR5-4800MT/s ECC REG 2Rx8 Module
Kingston - 32 GB - DDR5-4800/PC5-38400 DDR5 SDRAM - 4800 MHz - CL40 - 1.10 V - ECC - Registered - 288-pin - DIMM
32GB DDR5-4800MT/s ECC REG 2Rx8 Module Features
- Up to 4800 MHz speed with CL40 latency for playing the latest games and using heavy software
- 32 GB of memory can produce approx. 10K MIPS and as a result, your system gets more room to run complex apps.
- The DDR5 SDRAM efficiently move data across electric components and provide smooth PC performance
(KTL-TS548D8-32G)
Physical Characteristics
| Number of Pins | 288-pin |
| Form Factor | DIMM |
Technical Information
| CAS Latency | CL40 |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Registered |
| Memory Speed | 4800 MHz |
| Memory Size | 32 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Standard | DDR5-4800/PC5-38400 |
| Memory Voltage | 1.10 V |
General Information
| Manufacturer Part Number | KTLTS548D832G |
| Manufacturer Website Address | http://www.kingston.com |
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
| Product Name | 32GB DDR5 SDRAM Memory Module |
| Brand Name | Kingston |
| SKU | KTL-TS548D8-32G |
| Barcode # | 740617336177 |
| Brand | KINGSTON |
| Shipping Weight | 0.0300kg |
Manufacturer Warranty: 3 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





