- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
components > memory > Generic Memory> 48GB 5600MT/S DDR5 NON-ECC CL46 SODIMM
Kingston ValueRAM RAM Module for Notebook - 48 GB - DDR5-5600/PC5-44800 DDR5 SDRAM - 5600 MHz Dual-rank Memory - CL46 - 1.10 V - Retail - On-die ECC - 262-pin - SODIMM
48GB 5600MT/s DDR5 Non-ECC CL46 SODIMM 2Rx8 Features
- Up to 5600 MHz speed with CL46 latency for playing the latest games and using heavy software
- SODIMM 48 GB of memory can produce approx. 10K MIPS and as a result, your system gets more room to run complex apps.
- The DDR5 SDRAM efficiently move data across electric components and provide smooth PC performance
Guides & Documents
(KVR56S46BD8-48)
Physical Characteristics
| Number of Pins | 262-pin |
| Thickness | 4 mm |
| Form Factor | SODIMM |
| Length | 69.6 mm |
| Width | 30 mm |
General Information
| Product Type | RAM Module |
| Manufacturer Part Number | KVR56S46BD848 |
| Manufacturer Website Address | http://www.kingston.com |
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
| Product Name | ValueRAM 48GB DDR5 SDRAM Memory Module |
| Package Type | Retail |
| Product Line | ValueRAM |
| Brand Name | Kingston |
Technical Information
| CAS Latency | CL46 |
| Device Supported | Notebook |
| Error Checking | On-die ECC |
| Memory Speed | 5600 MHz |
| Memory Size | 48 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Standard | DDR5-5600/PC5-44800 |
| Memory Voltage | 1.10 V |
| Memory Rank | Dual-rank |
| SKU | KVR56S46BD8-48 |
| Barcode # | 740617336856 |
| Brand | KINGSTON |
| Shipping Weight | 0.0100kg |
Manufacturer Warranty: 3 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





