- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
components > memory > Generic Memory> 16GB DDR5-5600MT/s Non-ECC CL46 SODIMM
Kingston ValueRAM RAM Module for Notebook - 16 GB - DDR5-5600/PC5-44800 DDR5 SDRAM - 5600 MHz Single-rank Memory - CL46 - 1.10 V - Non-ECC - Unbuffered - 262-pin - SODIMM
16GB DDR5-5600MT/s Non-ECC CL46 SODIMM 1Rx8 Features
- No matter how heavy and numerous the applications that you are using, 5600 MHz memory speed with Unbuffered signal will run them smoothly
- 16 GB of memory to maintain symmetry with processor and hard drive and bring out the ultimate computing experience
- The DDR5 SDRAM efficiently move data across electric components and provide smooth PC performance
(KVR56S46BS8-16)
Miscellaneous
| Compatibility |
Gigabyte Notebooks: MSI Notebooks: |
| Environmentally Friendly | Yes |
Technical Information
| CAS Latency | CL46 |
| Device Supported | Notebook |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Memory Speed | 5600 MHz |
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Standard | DDR5-5600/PC5-44800 |
| Memory Voltage | 1.10 V |
| Memory Rank | Single-rank |
Physical Characteristics
| Number of Pins | 262-pin |
| Form Factor | SODIMM |
| Length | 69.6 mm |
| Width | 30 mm |
General Information
| Product Type | RAM Module |
| Manufacturer Part Number | KVR56S46BS8-16 |
| Manufacturer Website Address | http://www.kingston.com |
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
| Product Name | ValueRAM 16GB DDR5 SDRAM Memory Module |
| Product Line | ValueRAM |
| Brand Name | Kingston |
| SKU | KVR56S46BS8-16 |
| Barcode # | 740617334050 |
| Brand | KINGSTON |
| Shipping Weight | 0.0100kg |
Manufacturer Warranty: 3 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





