- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
components > memory > Generic Memory> 64GB 5600MT/S DDR5 NON-ECC CL46 DIMM
Kingston ValueRAM RAM Module for Motherboard - 64 GB - DDR5-5600/PC5-44800 DDR5 SDRAM Dual-rank Memory - CL46 - 1.10 V - Non-ECC - Unbuffered - 288-pin - DIMM
ValueRAM, Kingston's industry standard memory, delivers award-winning performance and legendary Kingston reliability. When you know what you want, you want ValueRAM.
Features
- DIMM 64 GB of memory can produce approx. 10K MIPS and as a result, your system gets more room to run complex apps.
- The DDR5 SDRAM efficiently move data across electric components and provide smooth PC performance
Guides & Documents
(KVR56U46BD8-64)
Miscellaneous
Physical Characteristics
| Number of Pins | 288-pin |
| Thickness | 3.9 mm |
| Form Factor | DIMM |
| Length | 133.4 mm |
| Width | 31.3 mm |
General Information
| Product Type | RAM Module |
| Manufacturer Part Number | KVR56U46BD8-64 |
| Manufacturer Website Address | http://www.kingston.com |
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
| Product Name | ValueRAM RAM Module |
| Product Line | ValueRAM |
| Brand Name | Kingston |
Technical Information
| CAS Latency | CL46 |
| Device Supported | Motherboard |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Memory Size | 64 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Standard | DDR5-5600/PC5-44800 |
| Memory Voltage | 1.10 V |
| Memory Rank | Dual-rank |
| SKU | KVR56U46BD8-64 |
| Barcode # | 740617352498 |
| Brand | KINGSTON |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
Manufacturer Warranty: 3 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





