- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
components > memory > Generic Memory> 16GB 5600MT/S DDR5 NON-ECC CL46 DIMM 1RX
Kingston RAM Module for Computer - 16 GB (1 x 16GB) - DDR5-5600/PC5-44800 DDR5 SDRAM - 5600 MHz Single-rank Memory - CL46 - 1.10 V - Bulk - On-die ECC - Unbuffered - 288-pin - DIMM
16GB 5600MT/s DDR5 Non-ECC CL46 DIMM 1Rx8 Bulk 50-unit increments Features
- No matter how heavy and numerous the applications that you are using, 5600 MHz memory speed with CL46 latency will run them smoothly
- Whether you are playing games, using heavy loaded OS or video editing software, the DIMM 16 GB of memory will make them run in a flash
- With DDR5 SDRAM get efficient data transfer rate and enhanced computer's performance
Guides & Documents
(KVR56U46BS8-16BK)
Physical Characteristics
| Number of Pins | 288-pin |
| Form Factor | DIMM |
| Length | 133.4 mm |
| Width | 31.3 mm |
General Information
| Product Type | RAM Module |
| Manufacturer Part Number | KVR56U46BS8-16BK |
| Manufacturer Website Address | http://www.kingston.com |
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
| Product Name | RAM Module |
| Package Type | Bulk |
| Brand Name | Kingston |
Technical Information
| CAS Latency | CL46 |
| Device Supported | Computer |
| Error Checking | On-die ECC |
| Number of Modules | 1 x 16GB |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Memory Speed | 5600 MHz |
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Standard | DDR5-5600/PC5-44800 |
| Memory Voltage | 1.10 V |
| Memory Rank | Single-rank |
| SKU | KVR56U46BS8-16BK |
| Brand | KINGSTON |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
Manufacturer Warranty: 3 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





