- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
components > memory > Generic Memory> 16GB 6400MT/s DDR5 Non-ECC CL52 CUDIMM 1
Kingston ValueRAM RAM Module for Computer - 16 GB - DDR5-6400/PC5-51200 DDR5 SDRAM - 6400 MHz Single-rank Memory - CL52 - 1.10 V - Non-ECC - Unbuffered - 288-pin - DIMM - Lifetime Warranty
16GB 6400MT/s DDR5 Non-ECC CL52 CUDIMM 1Rx8 Features
- Up to 6400 MHz speed with Unbuffered signal and CL52 latency for playing the latest games and using heavy software
- DIMM 16 GB of memory can produce approx. 10K MIPS and as a result, your system gets more room to run complex apps.
- With DDR5 SDRAM get efficient data transfer rate and enhanced computer's performance
Guides & Documents
(KVR64A52BS8-16)
Miscellaneous
| Environmental Compliance | Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
| Restriction of Hazardous Substances (RoHS) | |
| Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
Technical Information
| CAS Latency | CL52 |
| Device Supported | Computer |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Memory Speed | 6400 MHz |
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Standard | DDR5-6400/PC5-51200 |
| Memory Voltage | 1.10 V |
| Memory Rank | Single-rank |
Physical Characteristics
| Number of Pins | 288-pin |
| Thickness | 3.9 mm |
| Form Factor | DIMM |
| Length | 133.4 mm |
| Width | 31.3 mm |
General Information
| Product Type | RAM Module |
| Manufacturer Part Number | KVR64A52BS8-16 |
| Manufacturer Website Address | http://www.kingston.com |
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
| Product Name | ValueRAM RAM Module |
| Product Line | ValueRAM |
| Brand Name | Kingston |
| SKU | KVR64A52BS8-16 |
| Barcode # | 740617348187 |
| Brand | KINGSTON |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
Manufacturer Warranty: 3 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





