- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
printers > printer accessories > Printer Memory> 8GB DDR5 6400MT/s Non-ECC CL52 CSODIMM 1
Kingston ValueRAM RAM Module for Notebook, Computer - 8 GB (1 x 8GB) - DDR5-6400/PC5-51200 DDR5 SDRAM - 6400 MHz Single-rank Memory - CL52 - 1.10 V - Non-ECC - Unbuffered - 262-pin - SODIMM
ValueRAM, Kingston's industry standard memory, delivers award-winning performance and legendary Kingston reliability. When you know what you want, you want ValueRAM.
Features
- Up to 6400 MHz speed with CL52 latency for smooth computer performance
- SODIMM 8 GB of memory makes a perfect symmetry with your latest model processor and boosts up your computer's performance
- The DDR5 SDRAM efficiently move data across electric components and provide smooth PC performance
Guides & Documents
(KVR64V52BS6-8)
Physical Characteristics
| Number of Pins | 262-pin |
| Thickness | 4 mm |
| Form Factor | SODIMM |
| Length | 69.6 mm |
| Width | 30 mm |
General Information
| Product Type | RAM Module |
| Manufacturer Part Number | KVR64V52BS6-8 |
| Manufacturer Website Address | http://www.kingston.com |
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
| Product Name | ValueRAM RAM Module |
| Product Line | ValueRAM |
| Brand Name | Kingston |
Technical Information
| CAS Latency | CL52 |
| Device Supported | Notebook |
| Computer | |
| Error Checking | Non-ECC |
| Number of Modules | 1 x 8GB |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Memory Speed | 6400 MHz |
| Memory Size | 8 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Standard | DDR5-6400/PC5-51200 |
| Memory Voltage | 1.10 V |
| Memory Rank | Single-rank |
| SKU | KVR64V52BS6-8 |
| Barcode # | 740617349016 |
| Brand | KINGSTON |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
Manufacturer Warranty: 3 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





