- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
printers > printer accessories > Printer Memory> 32GB DDR5 6400MT/s Non-ECC CL52 CSODIMM
Kingston ValueRAM RAM Module - 32 GB - DDR5-6400/PC5-51200 DDR5 SDRAM - 6400 MHz Single-rank Memory - CL52 - 1.10 V - Non-ECC - 262-pin - CSODIMM
This document describes ValueRAM's KVR64V52BS8-32 is a 4G x 64-bit (32GB) DDR5-6400 CL52 Clocked Small Outline DIMMs (CSODIMMs), 1Rx8, memory module, based on eight 4G x 8-bit FBGA components and one Clock Driver (CKD). The SPD is programmed to JEDEC standard latency DDR5-6400 timing of 52-52-52 at 1.1V. Each 262-pin CSODIMM uses gold contact fingers.
Features
- Up to 6400 MHz speed with CL52 latency for smooth computer performance
- CSODIMM 32 GB of memory can produce approx. 10K MIPS and as a result, your system gets more room to run complex apps.
- With DDR5 SDRAM get efficient data transfer rate and enhanced computer's performance
Guides & Documents
(KVR64V52BS8-32)
Physical Characteristics
| Number of Pins | 262-pin |
| Thickness | 4 mm |
| Form Factor | CSODIMM |
| Length | 69.6 mm |
| Width | 30 mm |
General Information
| Product Type | RAM Module |
| Manufacturer Part Number | KVR64V52BS8-32 |
| Manufacturer Website Address | http://www.kingston.com |
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
| Product Name | ValueRAM RAM Module |
| Product Line | ValueRAM |
| Brand Name | Kingston |
Technical Information
| CAS Latency | CL52 |
| Error Checking | Non-ECC |
| Memory Speed | 6400 MHz |
| Memory Size | 32 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Standard | DDR5-6400/PC5-51200 |
| Memory Voltage | 1.10 V |
| Memory Rank | Single-rank |
| SKU | KVR64V52BS8-32 |
| Barcode # | 740617349108 |
| Brand | KINGSTON |
| Shipping Weight | 0.0100kg |
Manufacturer Warranty: 3 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





