- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Logitech Wireless Keyboard K270
|
Reliable wireless—wherever you use your keyboard— thanks to the Logitech Unifying receiver that pairs with up to six Unifying-compatible mice and keyboards.
Logitech Unifying receiver The tiny wireless receiver stays in your laptop—there’s no need to unplug it when you move around—and connects your keyboard.
24-month battery life You’ll enjoy less hassle with a battery life of up to 24 months.** Auto standby helps you save energy.
Eight hot keys The things you do most are right at your fingertips with eight hot keys for instant access to the Internet, e-mail, play/pause, volume and more.
Plug-and-play simplicity Setup takes seconds—you simply plug the wireless receiver into a USB port on your computer and start using your keyboard right away without software.
Spill-resistant keyboard Liquid drains out of the keyboard, so you don’t have to worry about ruining your investment with accidental spills.***
Logitech reliability You get the high quality and reliability that’s made Logitech a global leader for keyboards at a price you can afford—plus a 3-year limited hardware warranty.
Durable, UV-coated keys The special coating protects the keys from fading so you can see what you’re typing for years to come.
|
Logitech K270 Wireless Keyboard - Logitech unifying receiveer - Advanced 2.4GHz wireless technology - 24-month battery life - Eight hot keys - Spill-resistant - 920-003057 - 3 years limited hardware warranty
(920-003057)
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
| Product Color | Black |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Battery Size Supported | AAA |
| Number of Batteries Supported | 2 |
| Hot Keys | |
| Multimedia | |
| Internet | |
| Play/Pause | |
| Volume Control | |
| Keyboard/Keypad Features | Spill Resistant |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Wireless |
| Keyboard/Keypad Wireless Technology | RF |
| Keyboard/Keypad Wireless Operating Distance | 10 m |
| Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
| Product Type | Keyboard |
| Manufacturer Part Number | 920-003057 |
| Manufacturer Website Address | http://www.logitech.com/en-au |
| Manufacturer | Logitech |
| Product Model | K270 |
| Product Name | K270 Keyboard |
| Brand Name | Logitech |
| Package Contents |
|
| Device Supported | Computer |
| Platform Supported | PC |
| System Requirements |
Operating Systems: |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | WEEE |
| RoHS |
| SKU | 920-003057 |
| Barcode # | 097855073921 |
| Brand | LOGITECH |
| Shipping Weight | 0.6200kg |
| Shipping Width | 0.150m |
| Shipping Height | 0.040m |
| Shipping Length | 0.300m |
| Shipping Cubic | 0.001800000m3 |
- Manufacturer Warranty
- 3 Years Limited Warranty
- Manufacturer Contact Info
- http://www.logitech.com
1800 025 544
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






