- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
DESIGNED FOR LAID-BACK CONTROL
PC-to-TV entertainment shouldn't be hard work. Kick back and navigate your TV-connected computer from the comfort of your couch!
INTEGRATED WIRELESS KEYBOARD WITH TOUCHPAD
Enjoy seamless control of your PC-to-TV entertainment, without the hassle and clutter of a separate keyboard and mouse.
10-METER (33-FOOT) WIRELESS RANGE
Watch video, browse the web, chat with friends and more, without annoying delays or dropouts.
MEDIA-FRIENDLY TV KEYBOARD
You are instantly comfortable using the K400 Plus. Layout is designed for relaxed media interaction.
PLUG-AND-PLAY SETUP
Setting up K400 Plus is a snap. Plug the tiny Unifying receiver into a USB port and start the fun.
18-MONTH BATTERY LIFE
You might forget this keyboard needs batteries.
WORKS WITH MULTIPLE OPERATING SYSTEMS
Designed for use with Windows® 7, Windows 8, Windows 10 and later, Android™5.0 or later, and Chrome OS™.
CUSTOMIZABLE CONTROL
Use K400 Plus right from the box, or personalize key and touchpad settings with Logitech Options™ software.
Logitech K400 Plus Wireless Touch Keyboard - Black - All-in-one Keyboard and Touchpad - 10 Metre Wireless Range - 18-month Battery Life - 12 Months Warranty - 920-007165
(920-007165)
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
| Pointing Device Type | TouchPad |
| Device Supported | Smart TV |
| Computer | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Product Type | Keyboard |
| Manufacturer Part Number | 920-007165 |
| Manufacturer Website Address | http://www.logitech.com/en-au |
| Manufacturer | Logitech |
| Product Model | K400 Plus |
| Product Name | Wireless Touch Keyboard K400 Plus |
| Brand Name | Logitech |
| Weight (Approximate) | 390 g |
| Keyboard/Keypad Height | 23.50 mm |
| Keyboard/Keypad Width | 354.30 mm |
| Keyboard/Keypad Depth | 139.90 mm |
| Product Color | Black |
| Hot Keys | Volume Down |
| Volume Up | |
| Mute | |
| Keys Layout | QWERTY |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Wireless |
| Keyboard/Keypad Wireless Technology | RF |
| SKU | 920-007165 |
| Barcode # | 097855115348 |
| Brand | LOGITECH |
| Shipping Weight | 0.5200kg |
| Shipping Width | 0.150m |
| Shipping Height | 0.370m |
| Shipping Length | 0.030m |
| Shipping Cubic | 0.001800000m3 |
- Manufacturer Warranty
- 12 Months Limited Warranty
- Manufacturer Contact Info
- http://www.logitech.com
1800 025 544
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





