- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
10-Gigabit Ethernet Smart Switch
Industry's first10G Smart Switch, purposely design for 5MB with 10G speed and easy management at an affordable cost
As a leading provider of network equipment for SMBs, NETGEAR understands the importance of a reliable and high performance network to the SMB customers. With the growth of virtualization, cloud-based services and applications like VoIP, video streaming and IP surveillance in the SMB space, SMB networks’ needs extend beyond simple reliability to higher speed and performance. NETGEAR’s cost-effective 10G Smart Switch (XS712T) present the right solution for this requirement, delivering unprecedented 10-Gigabit bandwidth at an affordable cost.
NETGEAR’s XS712T is a powerful smart switch that comes with 12 10-Gigabit ports and 2 Combo SFP+ for 10G Fiber links. It’s designed as cost-effective 10G connections to 10G-capable servers and storages. It can also be used as 10G access switch, connecting to 10G Managed switch (XSM7224) on one end and extend the 10G connections to the edge.
XS712T provides comprehensive L2 features in order to meet our customers’ current and future needs on virtualization, converged network and mobility. Some of the main features include:
Features
- Advanced VLAN features such as MAC (Media Access Control), protocol-based VLAN and guest VLAN
- Advanced QoS (Quality of Service) including Q-in-Q
- Static Routing
- Dynamic VLAN assignment
- IGMP and MLD snooping
- Security management
- IPv6 for management, QoS and ACL
- Easy-to-use Web-based management
(XS712T)
Specifications
| Category | Switches |
| Device Type | Managed Switches |
| Hardware Requirement | |
| License Pricing | |
| License Quantity | |
| Manufacturer's Part Number | XS712T-200AJS |
| Platform Supported | |
| Ports | 100M/1G/10G RJ-45 copper ports |
| Product | 12-Port 10-Gigabit Copper Smart Switch with 2 Copper/SFP+ Combo Ports |
| Speed | 10 |
| System Requirement | |
| Warranty | Limited Lifetime |
| Wireless | |
| Dimension | 440 x 204 x 43 mm |
| Packet buffer menmory | 2 MB |
| Switching Fabric | 10GBASE-T: <2.624 µs 10GBASE-X SFP+: <2.128 µs |
| Weight | 2.87 kg |
| SKU | XS712T |
| Barcode # | 606449129328 |
| Brand | Netgear |
| Shipping Weight | 4.0200kg |
| Shipping Width | 0.300m |
| Shipping Height | 0.090m |
| Shipping Length | 0.570m |
| Shipping Cubic | 0.015390000m3 |
- Manufacturer Warranty
- Lifetime Limited Warranty
- Manufacturer Contact Info
- http://www.netgear.com.au/
(02) 8117 6800
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





