- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

Philips 288E2A/75 28" 4K UHD LCD IPS W-LED Monitor - 4K Ultra HD, 3840 x 2160 (Maximum Resolution) @ 60Hz - 4ms - 1000:1 (Typical) / Mega Infinity DCR (SmartContrast) - I/O: 1 x DisplayPort, 2 x HDMI, PC audio-in, Headphone out - VESA mount (100x100mm) - AMD Free-Sync Ready - 288E2A - 3 Years Limited Warranty
(288E2A)
Warranty
| Limited Warranty | 3 Year |
Audio
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
Interfaces/Ports
| HDMI | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 2 |
| Number of DisplayPorts | 1 |
Technical Information
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Pixel Pitch | 0.16 mm |
| Response Time | 4 ms GTG |
| Features | Anti-glare |
| Low Blue Light | |
| 3H Surface Hardness | |
| LED Indicator | |
| Wide Viewing Angle | |
| SmartFrame | |
| On-screen Display (OSD) | |
| Picture by Picture | |
| SmartImage | |
| Plug & Play | |
| Picture in Picture | |
| Game Mode | |
| Multiview | |
| Flicker-free | |
| sRGB | |
| Cable Lock Slot | |
| EasyRead Mode | |
| FPS Mode | |
| Mega Infinity DCR | |
| Cable Management | |
| SmartContrast | |
| Viewable Screen Size | 71.1 cm (28") |
| Screen Mode | 4K UHD |
| Number of Screens | 1 |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Backlight Technology | WLED |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Horizontal Frequency | 30 kHz to 140 kHz |
| Vertical Frequency | 40 Hz to 60 Hz |
| Screen Size Class | 711.20 mm |
| Stand Adjustments | Tilt |
General Information
| Product Type | Gaming LCD Monitor |
| Manufacturer Part Number | 288E2A |
| Manufacturer Website Address | http://www.philips.com.au |
| Manufacturer | Philips Electronics |
| Product Model | 288E2A |
| Product Name | 4K Ultra HD LCD Monitor |
| Product Series | E Line |
| Brand Name | Philips |
Video
| Brightness | 300 cd/m² |
| Colour Supported | 1.07 Billion Colors |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Tearing Prevention Technology | FreeSync |
| Color Gamut | 106.9% NTSC |
| 119.7% sRGB |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| MEPS | |
| EPA | |
| EAEU RoHS | |
| TCO Certified | |
| ENERGY STAR 8.0 | |
| Energy Star | Yes |
| TCO Certified | Yes |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 4.28 kg |
| Colour | Textured Black |
| Height | 367 mm |
| Width | 637 mm |
| Depth | 41 mm |
| Weight with Stand (Approximate) | 5.59 kg |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Height with Stand | 480 mm |
| Width with Stand | 637 mm |
| Depth with Stand | 224 mm |
| SKU | 288E2A |
| Barcode # | 8712581767808 |
| Brand | PHILIPS |
| Shipping Weight | 7.7700kg |
Manufacturer Warranty: 3 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





