- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

Philips B-Line 273B9 27" Full HD Adaptive Sync USB-C IPS Monitor - Panel Type: IPS - Backlight: W-LED System - Refresh Rate: 75Hz - Aspect Ratio: 16:9 - Response Time: 4ms GtG - Brightness 250 cd/m2 - Contrast Ratio: 1000:1 - Displayable Colours: 16.7M - Adaptive Sync Technology - Input: VGA, DisplayPort 1.2, HDMI 1.4, USB-C 3.2 Gen 1 (PD up to 65W) - Built-In Speakers: 2W x 2 - VESA Support: 100x100mm - Adjustability: Height, Pivot, Swivel & Tilt - 3 Years Limited Warranty
(273B9)
Built-in Devices
| Built-in Devices | USB Hub |
Warranty
| Limited Warranty | 4 Year |
Audio
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
General Information
| Product Type | LCD Monitor |
| Manufacturer Part Number | 273B9 |
| Manufacturer Website Address | http://www.philips.com.au |
| Manufacturer | Philips Electronics |
| Product Model | 273B9 |
| Product Name | LCD Monitor with USB-C |
| Product Series | B-Line |
| Brand Name | Philips |
Technical Information
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Pixel Pitch | 0.31 mm |
| Response Time | 4 ms GTG |
| Features | Cable Lock Slot |
| SmartControl | |
| Cable Management | |
| On-screen Display (OSD) | |
| SmartErgoBase | |
| Low Blue Light | |
| PowerSensor | |
| sRGB | |
| SmartImage | |
| Eco Mode | |
| Wide Viewing Angle | |
| Plug & Play | |
| Intelligent Power Manager (IPM) System | |
| Flicker-free | |
| Sync on Green | |
| Anti-glare | |
| EasyRead Mode | |
| Power Management | |
| 3H Surface Hardness | |
| LED Indicator | |
| SmartContrast | |
| Viewable Screen Size | 68.6 cm (27") |
| Screen Mode | Full HD |
| Number of Screens | 1 |
| HDCP Supported | Yes |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Backlight Technology | WLED |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Horizontal Frequency | 30 kHz to 85 kHz |
| Adjustable Stand Height | Yes |
| Vertical Frequency | 48 Hz to 75 Hz |
| Screen Size Class | 685.80 mm |
| Stand Adjustments | Pivot |
| Tilt | |
| Height | |
| Swivel |
Video
| Brightness | 250 cd/m² |
| Colour Supported | 16.7 Million Colours |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Standard Refresh Rate | 75 Hz |
| Dynamic Contrast Ratio | 50,000,000:1 |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Tearing Prevention Technology | Adaptive Sync |
| Color Gamut | 76% NTSC |
| 98% sRGB |
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| VGA | Yes |
| Number of USB Ports | 5 |
| DisplayPort | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB 3.2 Downstream Ports | 4 |
| Number of USB Type-C 3.2 Gen 1 Ports | 1 |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | MEPS |
| WEEE | |
| TCO Certified Edge | |
| EPEAT | |
| RoHS | |
| EPA | |
| ENERGY STAR 8.0 | |
| Energy Star | Yes |
| TCO Certified | Yes |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 4.59 kg |
| Colour | Textured Black |
| Height | 372 mm |
| Width | 614 mm |
| Depth | 61 mm |
| Weight with Stand (Approximate) | 7.03 kg |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Height with Stand | 558 mm |
| Width with Stand | 614 mm |
| Depth with Stand | 224 mm |
| SKU | 273B9 |
| Barcode # | 8712581766351 |
| Brand | PHILIPS |
| Shipping Weight | 9.9000kg |
Manufacturer Warranty: 3 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





