- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Direct Thermal Printer ZD621 203 dpi USB USB Host Ethernet Serial BTLE5 Linerless with Label Taken Sensor APAC Cord Bundle EU UK AUS JP Swiss Font EZPL
Direct Thermal Printer ZD621 203 dpi USB USB Host Ethernet Serial BTLE5 Linerless with Label Taken Sensor APAC Cord Bundle EU UK AUS JP Swiss Font EZPL
ELEVATING A PROVEN WINNER | Extending the G-Series Legacy
Zebra's GX Series printers are known for quality and premium performance. As you select your next printer, you can be confident that the next-generation ZD621 includes everything you loved in those legacy printers, and builds on this heritage to deliver best-in-class features for this new era of intelligence and forward adaptability.
EXPECT THE BEST
Premier Printing Performance
Rely on the ZD621 to help you power through - day after day. From outstanding print quality to portability for application flexibility to emerging technology to field-installable options, the ZD621 stands apart. Available in direct thermal, thermal transfer, healthcare and RFID models, the ZD621 supports a wide variety of use cases.
OPERATE WITH EASE
Simple to Deploy, Use, Manage and Secure
Backed by Zebra's innovative Print DNA software suite, the ZD621 is incredibly simple to operate. Deploy it anywhere with setup tools, wizards and emulation capabilities. The intuitive user interface is easy to use with minimal training and allows you to see status at a glance with the five LED icons. Take advantage of robust remote management capabilities that alleviate IT burdens. And, built-in security hardens your infrastructure from cyberattacks.
PUT IT TO WORK FOR YEARS
Designed to Perform Today and Tomorrow
Technology is constantly advancing. So can your ZD621. Featuring an innovative architecture, it's engineered to power future printing. In comparison, it's 30% more powerful than the ZD620 Series and nearly 300% more than the GX Series. This gives you the ability to run more tasks, perform more operations simultaneously, maintain security and be ready for what's next.
(ZD6A042-D3PF00EZ)
- Print methods: Direct Thermal
- ZPL and EPL programming languages
- 5 status icon, 3 button user interface
- Ethernet, Serial, USB 2.0, USB Host
- Printer setup mobile app for Android & iOS via BLE (Bluetooth Low Energy 5) connection
- Real Time Clock (RTC)
- Media dancer for excellent print quality
- OpenACCESS™ for easy media loading
- Dual-wall frame construction
- ENERGY STAR® certified
- Manual
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | Yes |
| Memory | |
| Standard Memory | 256 MB |
| Software | |
| Operating System Supported |
|
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Serial Port | Yes |
| USB Host | Yes |
| Power Description | |
| Power Source | AC Supply |
| Frequency | 60 Hz |
| 50 Hz | |
| Network & Communication | |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 1.63 kg |
| Height | 149.9 mm |
| Width | 177.8 mm |
| Depth | 221 mm |
| Fonts & Emulation | |
| Language Emulation | EPL |
| EPL2 | |
| EZPL | |
| ZPL II | |
| ZBI | |
| ZPL | |
| XML | |
| General Information | |
| Product Type | Direct Thermal Printer |
| Manufacturer Part Number | ZD6A042D3PF00EZ |
| Manufacturer Website Address | http://www.zebra.com/ap/en.html |
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Product Model | ZD621 |
| Product Name | ZD621 4-Inch Desktop Printer |
| Product Series | GX |
| Brand Name | Zebra |
| Miscellaneous | |
| Platform Supported | Android |
| iOS | |
| PC | |
| Certifications & Standards |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Energy Star | Yes |
| Power Cable Localization | UK |
| JP | |
| EU | |
| AUS | |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Media Types & Handling | |
| Media Thickness | 190 µm |
| Maximum Roll Diameter | 127 mm |
| Media Type | Tag |
| Receipt | |
| Label | |
| Gap | |
| Fanfold | |
| Wristband | |
| Tag Stock | |
| Reflective | |
| Roll Fed | |
| Black Mark | |
| Continuous Receipt | |
| Continuous Roll | |
| Die-cut Label | |
| Media Sensor | Full Width Sensor |
| Label Taken Sensor | |
| Moveable Reflective/Black Mark Sensor | |
| Multi-position Transmissive/Gap Sensor | |
| Maximum Label Width | 118 mm |
| Maximum Label Length | 991 mm |
| Technical Information | |
| Application/Usage | Desktop |
| Healthcare | |
| Transportation & Logistic | |
| Retail | |
| Manufacturing | |
| Barcode Symbology Supported | POSTNET |
| QR Code | |
| Standard 2 of 5 | |
| UPC | |
| UPC-A | |
| UPC-E | |
| EAN-13 | |
| AZTEC | |
| Codabar | |
| Codablock | |
| Code 11 | |
| Code 128 | |
| Code 39 | |
| Code 49 | |
| Code 93 | |
| Data Matrix | |
| EAN 2 or 5 Digit Extension | |
| EAN-8 | |
| Industrial 2 of 5 | |
| Interleaved 2 of 5 | |
| ISBT-128 | |
| LOGMARS | |
| Maxi Code | |
| Micro PDF | |
| MSI | |
| PDF417 | |
| Planet Code | |
| Plessey | |
| Maximum Print Width | 104 mm (4.09") |
| Recommended Use | Label/Receipt Print |
| Connectivity Technology | Wired |
| Features | Dual Wall Frame |
| Status Indicator | |
| Print Technology | Direct Thermal |
| Mobile Device Printing | Yes |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Real Time Clock | Yes |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 |
| SKU | ZD6A042-D3PF00EZ |
| Brand | ZEBRA |
| Shipping Weight | 5.3000kg |
| Shipping Width | 0.300m |
| Shipping Height | 0.210m |
| Shipping Length | 0.230m |
| Shipping Cubic | 0.014490000m3 |
Manufacturer Warranty: 1 Year Manufacturer Warranty
Contact: Zebra Care ANZ
Australia telephone number: 1 800 457 439 - Monday to Friday, 8am to 6pm EST
Email: ZebraCareANZ@zebra.com
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





