- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The USB2AAEXT10M 10m Active USB 2.0 Extension Cable offers one USB-A male connector and one USB-A female connector, and provides an active extension of USB 2.0 devices of up to 10-meters (30-feet).
An all-in-one cable for overcoming distance restrictions as well as power source limitations, the active USB 2.0 extension cable incorporates bus-powered active circuitry to ensure performance beyond the length limits of standard USB cables.
Up to 4 of these cables can be daisy-chained together, allowing for a total USB extension of up to 40-meters. If necessary, the USB device can be powered from a wall outlet using the Universal AC power adapter (provided with the cable).
The USB2AAEXT10M repeater cable supports the full USB 2.0 bandwidth of 480 Mbps, and is backed by StarTech.com's 2-year Warranty.
(USB2AAEXT10M)
| SKU | USB2AAEXT10M |
| Barcode # | 65030854344 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 0.6600kg |
| Shipping Width | 0.210m |
| Shipping Height | 0.060m |
| Shipping Length | 0.226m |
| Shipping Cubic | 0.002848000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





