- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The USBPNLAFAM1 1ft Panel Mount USB Cable provides a well-secured, easy to access USB-A port on your PC or on a faceplate, allowing you to customize your systems to suit your needs. Perfect for podiums, kiosks and other solutions where added access to USB devices is required.
The adapter features one male USB-A connector and one female panel mount USB-A port and gives you an extension of 1ft, enabling you to place the cable as needed within the system case.
The USBPNLAFAM1 is backed by StarTech.com’s lifetime warranty for guaranteed reliability.
(USBPNLAFAM1)
| What's in the Box | |
| Included in Package | 1 ft Panel Mount USB Cable A to A - F/M |
| Physical Characteristics | |
| Wire Gauge | 24/28 AWG |
| Weight of Product | 27 g [1 oz] |
| Product Length | 0.3 m [1 ft] |
| Color | Black |
| Cable Length | 0.3 m [1 ft] |
| Packaging Information | |
| Shipping (Package) Weight | 32 g [1.1 oz] |
| Package Width | 12.5 cm [4.9 in] |
| Package Length | 22.5 cm [8.9 in] |
| Package Height | 12 mm [0.5 in] |
| Hardware | |
| Cable Jacket Type | PVC - Polyvinyl Chloride |
| Connector(s) | |
| Connector B | USB Type-A (4 pin) USB 2.0 Female |
| Connector A | USB Type-A (4 pin) USB 2.0 Male |
| SKU | USBPNLAFAM1 |
| Barcode # | 65030835404 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 0.0300kg |
| Shipping Width | 0.110m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.180m |
| Shipping Cubic | 0.000198000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





