- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The 35FCREADBK3 3.5" Multimedia Card Reader offers quick and easy access to the most popular flash card formats, from the front panel of almost any desktop computer.
Suitable for quickly accessing memory cards from virtually any portable media device (e.g. digital cameras, MP3 players, etc.), this versatile media card reader supports 22 of the most popular card types, including: Compact Flash (CF type I), Secure Digital (SD/miniSD/microSD/SDHC/SDXC), MultiMediaCard (MMC/RS-MMC/HS-MMC/MMCmobile/MMCplus/MMCmicro/HC-MMC), MemoryStick (MS/MS Duo/HS-MS/MS PRO/MS PRO Duo/MS PRO-HG Duo/MS-ROM/M2), and xD Picture cards, this reader is ready to handle the memory cards from virtually any portable device from cameras to music players.
The card reader also allows simultaneous access to multimedia card types (excluding same type media), allowing you to copy files from or between different cards at the same time.
Backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support.
(35FCREADBK3)
| Host Interface | USB 2.0 |
| Total Number of USB Ports | 1 |
| Memory Card Supported | xD-Picture Card |
| Memory Stick Micro (M2) | |
| SDHC | |
| SD | |
| Memory Stick PRO-HG Duo | |
| MMCmobile | |
| microSDHC | |
| Memory Stick PRO | |
| CompactFlash Type II | |
| SDXC | |
| CompactFlash Type I | |
| Memory Stick PRO Duo | |
| Memory Stick Duo | |
| MultiMediaCard (MMC) | |
| Reduced Size MultiMediaCard (MMC) | |
| Micro Size MultiMediaCard (MMC) | |
| MMCplus | |
| miniSD | |
| Memory Stick | |
| Memory Stick ROM | |
| microSD | |
| Number of Memory Card Types Supported | 22-in-1 |
| Package Contents |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Weight (Approximate) | 164.4 g |
| Form Factor | Internal |
| Length | 129.5 mm |
| Height | 25.4 mm |
| Width | 104.1 mm |
| Product Color | Black |
| Product Type | Flash Reader |
| Manufacturer Part Number | 35FCREADBK3 |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com/au |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | 3.5in Front Bay 22-in-1 USB 2.0 Internal Multi Media Memory Card Reader - Black |
| Brand Name | StarTech.com |
| SKU | 35FCREADBK3 |
| Barcode # | 65030851121 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 0.2700kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.160m |
| Shipping Cubic | 0.000800000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





