- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The FCREADMICRO3 USB 3.0 Multi-media Card Reader offers quick access to the most popular flash card formats, from any computer with a USB port (optimal performance with 3.0, backward compatible with USB 2.0).
Suitable for quickly accessing memory cards of virtually any portable media device (e.g. digital cameras, MP3 players, etc.), this versatile media card reader supports the most popular card types, including:
- Secure Digital (SD)
- Multi-Media Card (MMC)
- Mini-SD, Micro-SD/SDHC (T-flash)
- SDHC
- SDXC
- RS-MMC
- Mobile-MMC and MMC-micro
- Memory Stick (MS)
- Memory Stick PRO (MS-PRO)
- MS Duo
- MS-PRO Duo
- Memory Stick XC
- Micro-MS (M2)
- MSPRO-HG Duo 8-bit mode.
An ideal Laptop or Desktop accessory, this pocket-sized memory card reader is lightweight, portable, and backed by a StarTech.com 2-year warranty with free lifetime technical support.
(FCREADMICRO3)
Interfaces/Ports
| Host Interface | USB 3.0 |
Technical Information
| Memory Card Supported | Memory Stick PRO Duo |
| Memory Stick Micro (M2) | |
| SD | |
| microSDHC | |
| microSD | |
| Memory Stick Duo | |
| Memory Stick XC | |
| TransFlash | |
| miniSD | |
| MMCmobile | |
| SDHC | |
| Micro Size MultiMediaCard (MMC) | |
| SDXC | |
| Memory Stick PRO | |
| Memory Stick PRO-HG Duo | |
| Reduced Size MultiMediaCard (MMC) | |
| MultiMediaCard (MMC) | |
| Memory Stick |
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 14.2 g |
| Form Factor | External |
| Length | 71.1 mm |
| Height | 15.2 mm |
| Width | 22.9 mm |
| Product Color | Black |
General Information
| Product Type | Flash Reader |
| Manufacturer Part Number | FCREADMICRO3 |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com/au |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Model | FCREADMICRO3 |
| Product Name | USB 3.0 External Flash Multi Media Memory Card Reader - SDHC MicroSD |
| Brand Name | StarTech.com |
| SKU | FCREADMICRO3 |
| Barcode # | 65030851435 |
| Brand | Startech |
| Shipping Weight | 0.1000kg |
| Shipping Width | 0.140m |
| Shipping Height | 0.030m |
| Shipping Length | 0.174m |
| Shipping Cubic | 0.000731000m3 |
Manufacturer Warranty: 2 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





