- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The FCREADHCU3 USB 3.0 Card Reader enables easy read/write access to a variety of popular flash memory card formats/types (CompactFlash®, Secure Digital®, Memory Stick®) in a single unit, over a high speed USB 3.0 connection.
Using a connection over USB 3.0, which is up to 10 times faster than the USB 2.0 standard, makes transferring large data files much quicker; it (USB 3.0) is still backward compatible with USB 2.0 however, ensuring compatibility with older systems.
This compact and lightweight external card reader offers a portable, convenient solution for accessing many different types of Flash Memory/Media cards and is easy to use, with no driver or software installation required.
Backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support.
(FCREADHCU3)
| Wireless LAN | No |
| Features | Lightweight |
| Memory Card Supported | Reduced Size MultiMediaCard (MMC) |
| SD | |
| SDXC | |
| Memory Stick | |
| CompactFlash Type II | |
| Memory Stick Duo | |
| MultiMediaCard (MMC) | |
| Memory Stick Micro (M2) | |
| microSDHC | |
| microSD | |
| miniSD | |
| Memory Stick PRO Duo | |
| CompactFlash Type I | |
| Memory Stick PRO-HG Duo | |
| Memory Stick PRO | |
| SDHC | |
| Memory Stick XC | |
| Memory Stick (MagicGate) | |
| Number of Memory Card Types Supported | 16-in-1 |
| Compatibility |
Apple Mac OS Versions: |
| Certifications & Standards | FCC |
| Host Interface | USB 3.0 |
| Total Number of USB Ports | 1 |
| Number of USB 3.0 Ports | 1 |
| Product Type | Flash Reader |
| Manufacturer Part Number | FCREADHCU3 |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com/au |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | USB 3.0 Multi Media Flash Memory Card Reader |
| Brand Name | StarTech.com |
| Weight (Approximate) | 96.1 g |
| Form Factor | External |
| Length | 86.1 mm |
| Height | 21.1 mm |
| Width | 58.9 mm |
| Product Color | Black |
| SKU | FCREADHCU3 |
| Barcode # | 65030845816 |
| Brand | Startech |
| Shipping Weight | 0.1700kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.170m |
| Shipping Cubic | 0.000850000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





