- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
This USB-C™ to USB-A cable makes it easy to charge and sync USB Type-C™ devices, such as the Samsung Galaxy S8, S8+, Nexus™ 6P, and 5X phones, using the USB-A port on your computer. You can also use the cable to charge your USB-C mobile devices from a standard USB-A wall or car charger.
Charge and sync your mobile devices over longer distances
The 2-meter cable gives you the extra length you need to overcome distance restrictions and stay connected. You can charge and sync your USB-C mobile device, in almost any environment. Even while you’re taking notes in a boardroom, catching up on emails in your hotel room, or reading in a coffee shop, your mobile device will reach your computer or wall charger more comfortably.
Provide superior connections with USB-IF certified cables
The cable has undergone rigorous compliance testing and is certified by USB-IF (USB Implementers Forum) to meet all USB 2.0 specifications. This includes all environmental, electrical and mechanical standards, ensuring a reliable, high-quality cable for all of your USB-C devices.
(USB2AC2M)
| SKU | USB2AC2M |
| Barcode # | 65030865968 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 0.0700kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.150m |
| Shipping Cubic | 0.000750000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





